Úvod / Život Gisi F.

Pracovná skupina

„Vy viete, že mám dôveru všetkých skupín, od krajnej ortodoxie až po tých najextrémnejších asimilantov.“

Pracovná skupina alebo takzvaná Tieňová vláda sa formovala už od roku 1942 celkom neformálne z radov zamestnancov oficiálnej Ústredne Židov, ktorí sa rozhodli v rámci židovskej, v skutočnosti však protižidovskej inštitúcie pomáhať a zachraňovať, čo sa dá. Po čase k nim pribudol rabín Michael Dov Weissmandel a stal sa vizionárom skupiny.  Ich prvým zámerom bolo zastaviť deportácie podplácaním slovenských a dokonca aj nemeckých úradníkov.

“Nebolo pochýb o tom, že Gisi Fleischmannová je vedúcou osobnosťou, jej osobnosť bola styčným bodom, mala v sebe niečo... schopnosť viesť rôzne osoby z rôznych prostredí, od úplne asimilovaných - Dr. Kováč - až po ortodoxného Weissmandela. S Gisi Fleischmannovou sme sa všetci cítili dobre. Poprvé, bola jednou z popredných sionistiek. Podruhé, mala ľudské, vodcovské vlastnosti, ktoré umožňovali ľuďom z rôznych prostredí, dokonca rozličných židovských prostredí, posadiť sa okolo jej stola a zabudnúť na všetky tie ohromné rozdiely, skutočne sa posadiť a hneď začať pracovať pre cieľ, ktorý mala v mysli – čo môžeme povedať, čo môžeme vylepšiť v tomto desivom čase?"

Dokumenty

„V jednej chvíli sme mali pocit, že sme za vodou a že slovenské deportácie sú úplne zastavené a žiadne nebezpečenstvo deportácií už nehrozí. Ale nebolo to vôbec isté a v tomto čase Weissmandel prišel s fantastickou ideou že tak, ako sme pracovali pre záchranu slovenských Židov, prečo by sme nemali teraz začať vytvárať takzvaný Európsky plán...

Čítať ďalej

„Aby mi skôr uverili, na jednom zo stretnutí som povedal Wislicenymu, že by som mu rád predstavil osobu, ktorá skutočne reprezentuje všetko to takzvané svetové židovstvo a American Joint. Povedal som mu, že to je Gisi Fleischmannová a že by som bol rád, keby aj jej dal povolenie, aby mohla prísť a tak mohol hovoriť s osobou, ktorá skutočne...

Čítať ďalej

„Ako som Vám už oznámila, spojenie k Wilhelmovi má jeden mladý muž, ktorý zvládol tento úsek prace k našej spokojnosti. Musím zdôrazniť, že Wilhelm sa veľmi dobre osvedčil a svoj sľub plne dodržal.

V rámci tejto spolupráce podal teraz Wilhelm iniciatívne tento návrh:

Wilhelm je ochotný pohovoriť so svojím najvyšším šéfom, do ktorého kompetencie...

Čítať ďalej

Súhlasím s tým, že táto stránka používa cookies.